Gatvės kepėjai – Trattoria/ Pizzeria apžvalga

IMGP1850

Gatvės kepėjus žinojau iš Domininkonų gatvės, kur jie labai šauniai kepė duoną savo itališkoje kepykloje. Vėliau kartą jau Savičiaus gatvėje dienos pietų metu valgiau tobulus raviolius su špinatais ir rikota. Juos ilgai nešiojausi atmintyje – plona tešla, sultingas ir pilnas skonio įdaras. Ėjau rami, norėjau paprasto, su meile pagaminto, skanaus itališko maisto. Šį kartą gavosi kažkaip sujauktai, panašiai kaip nuotraukoje atrodo Savičiaus gatvė.

Itališka virtuvė yra daug daugiau nei picos ir pastos. Aš esu tos likusios itališkos virtuvės dalies gerbėja. Brasato, osso buco, risotto, gniocchi –  visko noriu! Ir čia improvizacijos nereikia, tiesiog reikia gerbti autentiškus receptus ir gaminti iš aukščiausios kokybės produktų.

Yra toks puikus, gal kiek neįprastas užkandis – vitello tonnato. Išvertus iš italų kalbos – veršiena tuno padaže. Tuo tarpu čia naudojama jautiena, nors pavadinimas tai apie veršieną… Tokiais atvejais man dūmai iš ausų rūksta. Tai nėra nieko tokio, tai yra svarbu ir nedovanotina.

tonato

Interjero detalės, nuotaika ir aptarnavimas kuria itališką dvasią, bet gavus meniu kyla klausimas, ar tikrai čia itališka užeiga jame radus ančių kepenėlių paštetą ar čiorizo dešrą kalmare. Konceptas ir kryptis kaip ir aiški – Italija, kuri garsi tuo, kad kiekvienas regionas turi savo tradicinius patiekalus, kurie judant nuo šiaurės Italijos į pietus labai skiriasi, todėl atrasti ir gaminti išskirtinai itališkus patiekalus atrodytų nėra sudėtinga. Jeigu jau pasirinkai Italijos kryptį, tai laikykis savo plano.

IMGP1892.JPG

Antras užkandis – Antipasti. Dažniausiai valgant Italijoje tokį padėklą svaigsti galvodamas kodėl taip skanu, atrodo nieko ypatingo – sūris, alyvuogės, vytintas kumpis, duona – o tirpsta burnoje. Atsakymas yra produktų kokybėje. Jos čia trūko.

Alyvuogės be kauliukų salstelėjusiame padaže.  Sūris – paprastas kietasis, be jokio charakterio. Kumpis ir salamis buvo nepriekaištingi. Tiesa, sprendžiant iš spalvos intensyvumo ir skonio – kumpis panašu kad ispaniškas Jamon, o ne itališkas Parmos ar San Daniele. Duonos lazdelės – kietos ir nevalgomos. Taip pat kartu patiekiamas burokėlių padažas/užtepėlė, kuris vėl kelia klausimą kodėl jis čia?

Po užkandžių atkeliavo pagrindiniai patiekalai – picos, lazanija ir kalmaras.

Tai kas buvo ant picų buvo tikrai labai gerai, ingredientų kiekis, kvapas, sūrio išsilydimas, drėgmė, vaizdas ir skonis – puiku. Picos padas buvo per daug traškus/trapus. Jeigu jau užeigos pavadinime yra žodis – Pizzeria, tai picos turėtų būti nunešančios stogą ir vertos prisiminimo. To nebuvo.

Kalmaras buvo paslėptas pomidorų padaže. Jeigu tame kalmare buvo čiorizo, tai yra du variantai – arba jo ten nebuvo, arba jo buvo tiek mažai, kad jeigu nebūčiau perskaičius – niekada nepasakyčiau kad ten čiorizo. Bet ne tame esmė. Tai buvo labai nuobodus, be meilės pagamintas patiekalas. Žalėsiai buvo sausi, be nieko. Jeigu jau taip kažkas nusprendė, tuomet kartu atneškite extra virgin alyvuogių aliejaus, kad būtų pasirinkimas. Šis patiekalas yra brangiausias esantis meniu, bet tinkamas tik nuobodžiam pasisotinimui, tiems kuriems nesvarbu ką ir kaip valgo, svarbu kad sotu.

IMGP1916.JPG

Lazanija kaip lazanija. Skani, bet nieko įsimintino. Lazanija ir kalmaras buvo tokio pačio skonio – pomidorų.

IMGP1909.JPG

Desertui ragavome pana cota, kuri buvo puiki, bet apie ją aš nesvajosiu. Jau gerus du metus svajoju apie pana cotą, kurią valgiau per įsimintiną vakarienę Bormio miestelyje – ji buvo kreminė su švelniu kavos skoniu. Strigo labai ilgam, nes tai buvo tobula.

IMGP1921

Man yra malonumas išlaidauti geram maistui, nes tai juk daug daugiau nei maistas. Tai – nuotaika, patirtis, atradimas, įkvėpimas, prisiminimai ir dar daug daugiau visko. Aukštesnė kaina dažniausiai lemia ir kokybę – geras maistas turi kainuoti. Tačiau šį kartą lydėjo jausmas, kad permokėjome. Kainų lygis labai nutolęs nuo kokybės lygio. Nereikėtų kainų tempti žemyn. Atvirkščiai. Reikia daugiau itališkos dvasios, meilės ir šilumos – ne tik sau, bet Italijai, maistui ir žmonėms, kurie pas jus užsuka. Net neabejoju, kad jūs galite žymiai geriau!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s